Afázia tesztek
De Renzi-féle Token beszédmegértési teszt
Beszédmegértést, beszédemlékezeti sérülést mér, de csak akkor használható, ha színeket és formákat auditív módon érti a beteg. Könnyen felvehető, bármikor abbahagyható, a beteget nem frusztrálja. 30 pontos értékelésével a sérülés mértékét jelzi, ismételt felvétellel számszerűen jellemezhető a javulás.
- 0-8 igen súlyos károsodás
- 9-16 súlyos károsodás
- 17-24 közepes
- 25-29 enyhe károsodás
- 27-30 között más vizsgálatok is feltétlen kellenek
Letöltések:
- De Renzi-féle Token beszédmegértési teszt letöltés
- Token korong letöltés (Kerekesné Dócs Nikoletta készítette)
WAB teszt előkészítésére megfigyelés, foglalkozási javaslatok
A feladatok felsorolása nem jelent módszertani sorrendiséget. Tetszés szerint lehet válogatni a feladatokból melyek az ágyban fekvő beteggel elvégezhetők. Vegyük figyelembe a beteg egyéni érdeklődését, kívánságait.
Időigényes, de rendkívül fontos, további munkánk szempontjából, a beteg megfigyelése. Beszédének jellemzését végezzük a Szegedi Ambulancia (dr. Hegyi Ágnes és munkatársai) által kidolgozott lap szerint.
A WAB teszt felvételét elő kell készíteni a megfigyeléseink rögzítésével a mellékelt szempontok szerint. Itt megfigyelhetjük az auditív szó felismerést, utánmondási képességet, olvasási képességet. Támpontot kapunk a beszédértés megítélésére, a megnevezési képességre, a beteg automatikus beszédének meglétére. Mindezek a terápia tervezésének szempontjából igen fontosak.
Megfigyelési szempontok 4 tárgy esetén:
- felismerés auditív úton
- megnevezés önállóan
- felismerés gyűjtőfogalom alapján
- felismerés tulajdonság alapján
- felismerés anyag alapján
- utánmondással a tárgy megnevezése
- a tárggyal kapcsolatos ének, szólásmondás ismétlése
- a tárgy képének felismerése
- a tárgy szóképének felismerése
- a tárgy szóképének olvasása
- a tárgy nevének leírása
Ha lehetséges, bővíthetjük a tárgyak választékát 6-8-ra is! Ennek lehetősége előre vetíti a rehabilitáció sikerességét.
WAB teszt
Megállapítja az afázia tényét és típusát. Az afáziakvóciens (AQ) értéke 100-as skálán fejezi ki az afázia súlyosságát és ad támpontot a terápia megtervezéséhez. Felvétele hosszabb időt vesz igénybe célszerű a beteget elkészíteni a felvételre, ahogyan ezt fentebb bővebben részleteztem is.
Fekvő betegeknek az Ágy melletti formát javasoljuk mely rövidebb idő alatt felvehető, de ugyanúgy kifejezi az afázia típusát és az AQ-t is megállapítja. Mivel az afázia az olvasási, írási képesség elvesztésével is járhat, e képességek felmérő része is ismert. Sajnos a számolási képesség elvesztését még nem tudjuk mérni, magyar standardizált változata még nincs.
Stroke skála
Sürgősségi osztályra bekerülve szokták azonnal felvenni a stroke súlyosságának gyors felmérésére. 30-as skálával dolgozik.
Afázia App
Az Afázia App automatikus napló részét afázia tesztnek ajánlom. Bár nincs standardizálva, mégis objektíven nyomon követhető a beteg állapotának változása a foglalkozások hatására:
- terhelhetősége,
- beszédértése,
- figyelmi állapotának változása,
- kognitív funkcióinak javulása,
- emlékezetének erősödése.
AKV teszt kiegészítve órateszttel és lebenyfunkciók vizsgálatával
A beteg mentális állapotát 100-as skálán fejezi ki. Ismételt felvételnél az állapot változás jól számszerűsíthető. Célszerű órateszttel indítani, ami előrevetíti a teszt elvégezhetőségét és felvételének időtartamát. Az órateszt értékelése 10-es skálán mozog.
Az AKV teszt a Mini Mentál Teszt (Mini–Mental State Examination, MMSE) kérdéseit is tartalmazza. A Mini Mentál Teszt főként a demenciák azonosítására szolgál. Felvétele gyors, 5-10 percig tart, 30-as skálán mér.
Az AKV teszt értékelése megtalálható abban a file-ban is, amelyben maga a teszt, de külön is letöltheti csak az értékelő lapot.
Lebenyfunkciók vizsgálata a CT eredményt támasztja alá. Afáziás betegeknél a WAB teszt felvétele ad objektív eredményt.
- AKV teszt képekkel, letöltés PDF formátumban
- Addenbrooke's Kognitív Vizsgálat (AKV) letöltés
- AKV teszt értékelése, csak az értékelő lap
- AKV teszt kiegészítve órateszttel és lebenyfunkciók vizsgálatával letöltés
A demencia és az afázia kapcsolata
Az afázia diagnózisa neurológiai, valamint logopédiai szempontból jelentősen különbözik. Az akut betegekkel első alkalommal találkozó klinikus vizsgálja a beteg beszédértését, verbális teljesítményét, beszéd utánmondási képességét. Ez alapján differenciálja az afázia fluens avagy non-fluens voltát, szenzoros, illetve motoros komponensének arányát. A logopédus szemével nézve ez a megközelítés elnagyoltnak tűnik, a terápia szempontjából nem ad segítséget. Ő az afáziás beteghez pedagógiai szempontból közelít, felmérése a terápia tervezésének alapja. A beszédfelmérésre használt közismert tesztek során nemcsak a verbális teljesítményt, hanem egyéb kognitív funkciókat is vizsgálunk. Ebből következően a klinikus által afáziásnak diagnosztizált betegek esetében számos betegnél a további terápia szempontjából sorsdöntő demencia diagnózisa summázható.
Sok esetben virtuális és hosszmetszetében áttekintve folyamatosan változó válaszfal van a klinikus és a logopédus által afáziásnak ítélt betegek között. Az akut betegellátás során csak ismételt vizsgálatok és terápiás próbálkozások után mondhatjuk a logopédiai szempontból nem csupán afáziás beteget beszédterápiára alkalmatlannak.
Emlékezet vizsgáló teszt
A Rey komplex ábrateszt B-formája eredetileg 4-8 éves gyermekek számára lett kidolgozva. Ennek ellénere nagyon jól jelezi a terápia sikerességének a lehetőségét afáziás betegeknél.